نحوه راه اندازی و پیکربندی سرور مجازی و بهترین ابزار برای استفاده

نحوه راه اندازی و پیکربندی سرور مجازی و بهترین ابزار برای استفاده

ماشین‌های مجازی در حال حاضر بسیار رایج‌تر از گذشته هستند و هر مدیر سازمانی باید با راه‌اندازی سرورهای مجازی و سایر ماشین‌های مجازی سر و کار داشته باشد. پیروی از بهترین شیوه‌ها در این فرآیند می‌تواند به کارکرد دستگاه‌های سازمانی شما با سطوح بالایی از عملکرد کمک کند.

در این مقاله، تمام اصولی را که باید در مورد اجرا و راه اندازی سرور مجازی بدانید، توضیح می‌دهم ( سرور مجازی چیست، نحوه راه‌اندازی، نحوه پیکربندی، و ابزارهایی مانند SolarWinds® Virtualization Managerبرای کمک به ساخت ماشین مجازی )

سرور ماشین مجازی چیست؟

ماشین‌های مجازی (VM) نمونه‌های محاسباتی هستند که توسط برنامه‌ای که روی ماشین دیگری اجرا می‌شود، ایجاد می‌شوند، اما از نظر فیزیکی وجود ندارند. ماشینی که ماشین مجازی را ایجاد می کند، ماشین میزبان و ماشین مجازی را "مهمان" می نامند. شما می توانید VMهای مهمان زیادی را در یک دستگاه میزبان داشته باشید. سرور مجازی سروری است که توسط یک برنامه ایجاد می شود. شما می توانید سرورهای مجازی زیادی داشته باشید که از یک ماشین فیزیکی اجرا می شوند. آنها کاملاً از یکدیگر و از ماشین فیزیکی جدا هستند.

استفاده از سرورهای مجازی به جای سخت‌افزار فیزیکی مزایای زیادی دارد و راه‌اندازی سرور مجازی باید چیزی باشد که هر سازمانی در حین رشد به آن توجه کند. اگر فقط یک سرور دارید، احتمالاً ارزش آن را ندارد که مجازی سازی کنید . وقتی شروع به اضافه کردن سرورهای بیشتری می کنید، سرمایه گذاری منطقی است.

 

اول، شما می توانید هنگام تغییر به سرورهای مجازی به جای سخت افزار فیزیکی، مقدار زیادی پول صرفه جویی کنید. هنگامی که چندین سرور مجازی را بر روی یک ماشین فیزیکی میزبانی می کنید، می توانید منابع را به هر ماشین مجازی اختصاص دهید و به ماشین ها اجازه دهید منابع مورد نیاز خود را فقط در لحظه استفاده کنند، به این معنی که می توانید منابع یک ماشین فیزیکی را راحت تر از طریق چندین سرور مجازی ، پخش کنید. وقتی یک ماشین مجازی از منابع کمتری استفاده می‌کند، ماشین مجازی دیگر می‌تواند از فضای آن استفاده کند، که باعث می‌شود کارایی بیشتری داشته باشد و نوع افزونگی منابع به‌طور بالقوه ناشی از تامین بیش از حد ماشین‌های فیزیکی را کاهش دهد.

هنگامی که ماشین های فیزیکی کمتری دارید، با کاهش فضای فیزیکی مورد نیاز برای جا دادن سرورهای خود، در پول خود نیز صرفه جویی می کنید.

همچنین می‌توانید در زمان تهیه و حذف دستگاه‌ها، تکثیر دستگاه‌ها، پشتیبان‌گیری و بازیابی داده‌ها و جابجایی دستگاه‌ها صرفه‌جویی کنید. همه این فرآیندها را می توان به سرعت و به راحتی با VMها انجام داد، بسیار سریعتر از سرورهای فیزیکی.

نحوه راه اندازی سرور ماشین مجازی

ایجاد و راه اندازی سرور VMآسان است، به همین دلیل است که استفاده از آنها بسیار رایج شده است. راه‌اندازی ماشین‌های میزبان مجازی اولین قدم است، زیرا اصلی‌ترین چیزی که تعداد ماشین‌های مجازی را که می‌توانید بر روی یک قطعه سخت‌افزار راه‌اندازی کنید محدود می‌کند، فضای هارد دیسک است.

ظرفیت ماشین میزبان فیزیکی شما برای راه‌اندازی ماشین‌های سرور مجازی و دانستن اینکه چه تعداد می‌توانید ایجاد کنید مهم است، زیرا هر VMبه RAMو CPUنیز نیاز دارد. اطمینان حاصل کنید که فضای دیسک سخت و CPUبا تعداد هسته‌های زیادی که نیاز دارید ، برابر است. امروزه سرورها چند هسته ای هستند، بنابراین آنها قدرت میزبانی ماشین های مجازی شما را دارا می باشند. تا جایی که می توانید رم سریع دریافت کنید زیراتخصیص بیش از حد منابع CPUآسان است، اما برای RAM اینگونه نیست.

همچنین باید فضای ذخیره سازی را در نظر بگیرید، که اگر شبکه فضای ذخیره سازی برای تصاویر سرور مجازی ندارید، می تواند ضروری باشد. در این حالت، سرور میزبان به دیسک‌های کافی برای نگهداری این فضای ذخیره‌سازی نیاز دارد(درایوهای SATAیا درایوهای SASبهترین هستند.)

هنگامی که سخت افزار فیزیکی خود را با منابع مناسب در اختیار دارید، می توانید از نرم افزار مجازی سازی برای راه اندازی سرور ماشین مجازی خود استفاده کنید. چندین ابزار معروف مختلف وجود دارد، از جمله Hyper-V، VMware، VirtualBoxیا Citrix XenServer، و یکی از ابزارهایی که انتخاب می کنید دقیقاً به سیستم عاملی که اجرا می کنید، آنچه را که می خواهید مجازی سازی کنید، و ملاحظات هزینه و عملکرد بستگی دارد. به این برنامه ها هایپروایزر می گویند. برخی از هایپروایزرها مستقیماً بر روی سخت افزار نصب می شوند (هایپروایزرهای فلزی برهنه)، در حالی که برخی دیگر بر روی یک سیستم عامل از قبل موجود نصب شده بر روی ماشین میزبان (هیپروایزورهای میزبان) نصب می شوند. هایپروایزرهای فلزی برهنه (و ماشین های مجازی همراه) ممکن است کمی سریعتر کار کنند، اما راه اندازی و استفاده از آن ها نسبت به هایپروایزر میزبان کمی پیچیده تر است.

هنگامی که یکی از این ابزارها را نصب کردید، می‌توانید به سادگی دستورالعمل‌های موجود در خود Hypervisorرا برای راه‌اندازی و ارائه یک سرور مجازی دنبال کنید. هایپروایزرهای میزبانی شده بسیار شبیه هر برنامه کامپیوتری هستند زیرا دارای یک راه انداز با دستورالعمل های آسان هستند.

نحوه پیکربندی ماشین های مجازی

پیکربندی سرورهای مجازی شما نیز کمی زمان می برد. ابتدا مقادیر پیش فرض ماشین مجازی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که برای اهداف شما کافی است. باید انتخاب کنید که چه سیستم عامل مهمانی را می‌خواهید اجرا کنید، فایل‌های ماشین مجازی در کجا ذخیره می‌شوند و انواع اتصال شبکه‌ای را که می‌خواهید برای ماشین مجازی تنظیم کنید. علاوه بر این، باید تصمیم بگیرید که آیا هنگام ایجاد ماشین مجازی، تمام فضای دیسک را به آن اختصاص دهید یا اینکه می خواهید در صورت نیاز به صورت پویا فضای دیسک را اشغال کند.

اساساً، شما می توانید سه نوع منبع ماشین مجازی را هنگام ایجاد ماشین یا پس از ایجاد آن پیکربندی کنید:

 سخت افزاری که به آن دسترسی دارد، مدیریت انرژی و گزینه های سیستم عامل، پیکربندی منابع (مانند پیکربندی CPU، Hyperthreading، تنظیمات دیسک و حافظه.)

بهترین نرم افزار مدیریت پیکربندی ماشین مجازی

برای پیکربندی دستگاه خود برای عملکرد بهینه، در حالت ایده آل باید از نرم افزاری استفاده کنید که قادر به مدیریت ماشین های مجازی شما باشد. توصیه من SolarWinds Virtualization Manager (VMAN)است. VMANدر محیط مجازی سازی شما، از جمله محیط های Hyper-Vو VMware، دید کامل دارد.

VMANمی‌تواند با محیط‌های داخلی، ابری یا ترکیبی کار کند و نحوه اتصال ماشین‌های مجازی شما به برنامه‌ها، سرورها و زیرساخت‌های ذخیره‌سازی را بررسی می‌کند. این امر نظارت کامل بر کل معماری مجازی شما را فراهم می کند و تضمین می کند که می توانید به راحتی مسائل را بدون توجه به اینکه از کجا در سیستم خود منشا گرفته اند مشخص کنید.

همچنین می توانید داشبورد خود را با معیارهای زیرساخت Azureو AWSپیوند دهید، بنابراین می توانید همه چیز را در یک مکان متمرکز ببینید. همچنین به گونه‌ای طراحی شده است که بتواند با چندین عملکرد نظارت و مدیریت VMکار کند، بنابراین لازم نیست برای انجام مراحل اصلاح عملکرد برای پلتفرم‌هایی مانند Hyper-Vو VMwareبه ابزارهای جداگانه تغییر دهید. این بدان معناست که برای بهینه‌سازی عملکرد، نیازی به وارد شدن به هر Hypervisorبرای ایجاد تغییرات پیکربندی ندارید. VMANرا تا 30 روز به صورت رایگان امتحان کنید، یا می توانید نسخه نمایشی تعاملی را در وب سایت SolarWindsبررسی کنید.

همچنین از خانواده SolarWinds، N-able Backupبه طور خاص برای ارائه دهندگان خدمات مدیریت شده طراحی شده است. این یک پلت فرم متمرکز برای مدیریت آسان حجم بالای پشتیبان، کمک به ایمن نگه داشتن آنها در فضای ذخیره سازی ابری و بازیابی آنها از طریق چندین روش فراهم می کند. این ویژگی ها برای اجرای ایمن ماشین های مجازی و سرورها بسیار مهم هستند.

بهترین از همه، این ابزار پشتیبان‌گیری از پلتفرم‌های مختلف، از جمله VMware، Hyper-V، Microsoft 365، SQLو غیره پشتیبانی می‌کند. اگر شما VMها را برای حجم زیادی از مشتریان مدیریت می کنید، که ممکن است از طیف گسترده ای از پیکربندی های مختلف نرم افزار استفاده کنند، این گزینه بسیار مفیدی است.

نکات کلیدی در مورد راه اندازی ماشین مجازی

راه اندازی یک سرور ماشین مجازی ممکن است در ابتدا پیچیده به نظر برسد، اما با طیف گسترده ای از ابزارهای مجازی سازی موجود، باید بتوانید ماشین های مجازی را بسیار سریعتر از آنچه فکر می کنید راه اندازی و پیکربندی کنید. هنگامی که هایپروایزر مورد علاقه خود را پیدا کردید و آنچه را که نیاز دارید را انجام داد، اطمینان حاصل کنید که همیشه یک ابزار جداگانه برای کمک به نظارت و بهینه سازی عملکرد ماشین مجازی خود در هر زمان مانند Virtualization Managerدارید. این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که گلوگاه های عملکرد به سرعت حل می شوند و کاربران نهایی بهترین ارائه خدمات را دریافت می کنند.

نظرات بازدیدکنندگان