نحوه كپی كردن متن از پی دی اف (PDF) در کامپیوتر و لپ تاپ

نحوه كپی كردن متن از پی دی اف (PDF) در کامپیوتر و لپ تاپ

كپی كردن متن از پی دی اف یکی از نیازهایی است که هنگام مطالعه کتاب و فایل های متنی احتمالا به آن نیاز پیدا خواهید کرد. برای انجام این کار از ابتدا هیچ نرم افزار خاصی جهت انجام این کار ارائه نشد، زیرا هدف ارائه فایل های PDF این بود که در هرجا و مکانی آن را باز کرده و بخوانید ! معمولا یک بخش کوچکی از متن در PDF قابل کپی کردن است ! خوشبختانه چند روش عملی و کاربردی جهت کپی کردن متن از PDF وجود دارد تا شما بدون زحمت و دردسر، کل محتوای مورد نظر خود را کپی کنید !

کپی متن از پی دی اف به کمک برنامه Adobe Acrobat Reader DC

این برنامه کاملا رایگان بوده و کافیست آن را از سایت ادوبی دانلود و بر روی سیستم خود نصب کنید. این برنامه ساده و کاربردی با یک محیط کاربری کاربر پسند، امکانات خوبی در زمینه خواندن و ویرایش فایل های PDF به شما می دهد. برای كپی كردن متن از پی دی اف به کمک این برنامه، باید مطمئن شوید که فایل PDF شما اجازه برداشتن متن را به شما می دهد یا خیر ! برای چک کردن این موضوع، مسیر زیر را دنبال کنید :

برای شروع کار، فایل پی دی اف خود را با برنامه اجرا کنید.

سپس از نوار منو، ابتدا گزینه File و سپس روی گزینه Properties کلیک کنید.

اکنون در پنجره  Document Properties روی برگه  Security کلیک کرده و وارد شوید.

سپس در این برگه نوشته Content Copying را بررسی کنید و ببینید جلوی آن چه چیزی نوشته شده است.

اگر کلمه “Not Allowed” را مشاهده می‌کنید، یعنی‌ این‌‌که اجازه کپی از این فایل را ندارید و تنها مجاز به خواندن آن هستید ! اگر کلمه “Allowed” را مشاهده می‌ کنید، یعنی این‌ که اجازه کپی از این فایل را دارید.

کپی کردن متن

در صورتی که اجازه كپی كردن متن از پی دی اف را داشتید، باید مراحل زیر را برای کپی کردن انجام دهید:

ابتدا از نوار ابزار بالای برنامه، روی گزینه “ابزار انتخاب” که به شکل یک فلش راهنما است، کلیک کنید.

اکنون متن مورد نظر خود را انتخاب کرده و با استفاده از این مکان‌ نما، آن را هایلایت کنید تا آماده کپی کردن باشد.

سپس روی متن هایلایت شده کلیک راست کرده و گزینه “Copy” را انتخاب کنید.

اکنون تمامی متن انتخاب شده کپی شده و به راحتی می توانید آن را در Word یا هر برنامه دیگری الصاق یا همان Paste نمایید.

لینک دانلود این برنامه  

نحوه کپی کردن متن از پی دی اف قفل شده

در بخش قبلی که برنامه Adobe Acrobat Reader DC را به شما معرفی کردیم و گفتیم که در صورتی که فایل pdf، قفل نباشد، اجازه كپی كردن متن از پی دی اف را دارید. حالا سوالی که پیش می آید این است که با PDF قفل شده چکاری انجام دهیم ؟ برای کپی کردن متن از پی دی اف قفل شده، از مرورگر گوگل کروم استفاده می کنیم. ابتدا بررسی کنید تا از قفل بودن یا نبودن فایل PDF مطمئن شوید! حالا برای کپی کردن متن از پی دی اف قفل شده، یک ترفند ریز را اجرا می کنیم.

ابتدا فایل PDF قفل شده خود را توسط مرورگر باز کنید.

سپس دکمه کنترل + P را بزنید تا به صفحه پرینت هدایت شوید.

سپس در بخش پرینت، روی گزینه Change کلیک کنید و مقصد را به “Save as PDF” تغییر دهید.

کپی کردن متن از پی دی اف قفل شده

حالا فایل PDF مد نظر، بدون قفل در لپ تاپ و کامپیوتر شما ذخیره شده است. اکنون می توانید با استفاده از Adobe Acrobat Reader DC  محتوای آن را کپی کرده و از آن استفاده کنید.

کپی کردن متن از PDF به صورت آنلاین

یک روش دیگر برای کپی کردن متن از PDF استفاده از نرم افزار گوگل داکس است. ابتدا وارد حساب گوگل درایو خود شده و از قسمت آپلود، فایل PDF مورد نظر خود را بارگزاری کنید. سپس روی فایل کلیک راست کنید و روی گزینه های open with و سپس google docs کلیک کنید. اکنون می توانید هر قسمتی از متن را که خواستید کپی کرده و در جای دیگری استفاده کنید.

در صورتی که شما هم راه حلی برای كپی كردن متن از پی دی اف می شناسید که بهتر و راحت است، در نظرات همین پست برای سایر کاربران کی لپ، منتشر کنید.

نظرات بازدیدکنندگان