کالیبره کردن مانیتور چگونه است؟ چهار روش آسان کالیبره کردن مانیتور

کالیبره کردن مانیتور چگونه است؟ چهار روش آسان کالیبره کردن مانیتور


اگر شما کارهای هنری از جمله کارهای گرافیکی و یا عکاسی باسیستم خود انجام میدهد یکی از کارهای مهم شما کالیبره کردن مانیتورتان است. کالیبراسیون باعث می شود که صد در صد رنگ هایی که روی صفحه نمایش خود می بینید دقیق هستند. اگر نمایشگر شما رنگ‌ ها را درست نشان نمی دهد، ممکن است، رنگی که به نظر شما طبیعی است در دستگاه‌های دیگر خیلی گرم یا خیلی سرد به نظر برسد یا به عبارت بهتر پررنگ تر و یا کمرنگ تر بنظر برسند. اما چگونه مانیتور خود را کالیبره کنیم؟ در این مقاله نحوه دریافت رنگ های اصلی( کالبیره کردن مانیتور) روی صفحه نمایش آمده است.


1.از ابزارهای داخلی رایانه خود استفاده کنید


چه از مک یا رایانه شخصی استفاده کنید، رایانه شما دارای یک ابزار داخلی است که به شما امکان می دهد رنگ های که نمابش داده می شوند را تنظیم کنید. در این روش شما نیازی به نصب نرم افزاری ندارید و فقط با استفاده از رایانه شخصی خودتان می توانید رنگ های مانیتور را درست کنید.

کالیبره کردن رنگ ها با استفاده از ابزار رایانه، به صورت عمومی است. امکان اشتباه و درست نشان ندادن رنگ ها وجود دارد. همچنین، قبل از شروع کالیبراسیون با هر ابزاری، اطمینان حاصل کنید که شرایط روشنایی در محل کار شما کم و بیش ثابت می ماند.
در نظر گرفتن نور محیط به این علت است که هر گونه تغییر در نور محیط شما ممکن است بر نحوه دیدن رنگ ها توسط شما یا دستگاه کالیبره تأثیر بگذارد. به همین دلیل است که باید مانیتور خود را بر اساس محیط کاری واقعی خود کالیبره کنید.


کالیبره کردن مانیتور در ویندوز 10


برای باز کردن ابزار Display Color Calibration در ویندوز 10، روی Start Menu کلیک کنید و سپس Calibrate Display Color را در نوار جستجو تایپ کنید.
روی اولین نتیجه کلیک کنید و ابزار Display Color Calibration باز می شود. اگر چند مانیتور دارید، مطمئن شوید که برنامه روی مانیتوری که می‌خواهید کالیبره کنید باز باشد.
هنگامی که برای کالیبره کردن آماده شدید، دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید. پس از اتمام کار، اکنون باید رنگ های دقیقی و درست تری را روی مانیتور خود دریافت کنید.


کالیبره کردن مانیتور در سیستم عامل مک


اگر از مک استفاده می کنید، باید به System Preferences بروید و سپس Displays را بزنید تا صفحه نمایش خود را کالیبره کنید.

به تب Color در پنجره Display بروید، هر نمایه Display را انتخاب کنید و روی Calibrate کلیک کنید. از اینجا، یک پنجره Display Calibrator Assistant باز می شود.
پس از باز شدن پنجره، در صورت وجود، علامت تیک را در حالت Expert Mode قرار دهید. دستورالعمل های داده شده را دنبال کنید، و پس از انجام، یک صفحه نمایش کالیبره شده خواهید داشت.


2. از ابزارهای کالیبراسیون مانیتور آنلاین استفاده کنیداگر به کالیبراسیون بهتر و تخصصی تر نیاز دارید، ابزارهای کالیبراسیون رایگان به صورت آنلاین برای استفاده شما در دسترس هستند. اگرچه اینها نمایه رنگ رایانه شما را از طریق نرم افزار تغییر نمی دهند، اما می توانند به شما کمک کنند تا تنظیماتی را برای به دست آوردن رنگ، روشنایی و کنتراست دقیق انجام دهید.
یکی از این نمونه ها صفحات تست مانیتور LCD Lagom است. این وب سایت به شما امکان می دهد کنتراست، وضوح، وضوح، گاما و موارد دیگر را مشاهده کنید. وقتی روی صفحه ای کلیک می کنید، وب سایت تصویری را نشان می دهد که به شما در تنظیم مانیتور کمک می کند. همچنین شامل دستورالعمل های دقیق در مورد آنچه که باید ببینید و کارهایی که می توانید برای به دست آوردن نتایج بهتر انجام دهید، می باشد.
با این حال، برای استفاده از این، باید یک مانیتور با تنظیمات دستی در دسترس داشته باشید. شما باید بررسی کنید که چه کنترل هایی با مانیتور خود در دسترس دارید، اما اکثر نمایشگرهای خارجی به شما اجازه می دهند روشنایی و کنتراست را تنظیم کنید. مانیتورهای پیشرفته تر همچنین به شما امکان می دهند سطوح گاما، دمای رنگ و RGB خود را تغییر دهید.


3. نرم افزار کالیبراسیون رنگ را دانلود کنید

اگر مانیتور شما تنظیمات دستی ندارد و متوجه شدید که برنامه کالیبراسیون داخلی در سیستمتان وجود ندارد، می توانید به جای آن از نرم افزار کالیبراسیون رنگ استفاده کنید. یکی از این برنامه ها به نام QuickGamma به شما امکان می دهد مقادیر گامای صفحه نمایش خود را با دقت تغییر دهید.
در ویندوز، زمانی که می خواهید گامای صفحه نمایش خود را تنظیم کنید، فقط یک نوار لغزنده و یک صفحه تنظیم خاکستری دریافت می کنید. اما با QuickGamma، می توانید تنظیمات گاما را برای هر رنگ اصلی مشاهده کنید. تنظیم گاما همچنین دارای مقادیر صحیح است که به شما امکان می دهد مقادیر دقیق را تنظیم کنید.
برنامه QuickGamma یک راهنمای بسیار عالی است. این راهنما به شما کمک می کند تا اصلاحات گامای مناسب را انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که روشنایی، کنتراست و رنگ عالی را روی صفحه نمایش خود دریافت می کنید.
اساسا، هدف اصلی شما این است که یک خاکستری خنثی نزدیک به مقیاس گاما 2.2 در برنامه داشته باشید. در 2.2 نباید هیچ خط تیره ای در سراسر ستون ها مشاهده کنید و خطوط نیز باید با پس زمینه ترکیب شوند. می توانید از دکمه های تنظیم مثبت و منفی برای تنظیم دقیق نمایشگر و به دست آوردن نتیجه دلخواه استفاده کنید.علاوه بر این، ستون های سیاه رنگ در سمت راست ترازو برای تنظیم روشنایی و کنتراست مانیتور شما هستند. تنظیم عالی باید ستون سطح سیاه A را به سختی در مقیاس گاما 2.2 نشان دهد، در حالی که ستون سطح سیاه B باید به وضوح دیده شود.
در حالی که این ابزار رایگان و استفاده از آن آسان است، تنظیم تنظیمات آن می تواند خسته کننده باشد. همچنین باید بر روی دید و قضاوت خود تکیه کنید تا مشخص کنید آیا تغییرات درستی ایجاد کرده اید یا خیر.


4. ابزار کالیبراسیون مانیتور سخت افزاری را دریافت کنید


اگر به اصلاح دقیق تری نیاز دارید، به اندازه کافی به خود اعتماد ندارید تا خوانش های مناسب را دریافت کنید، یا فقط نمی خواهید با فرآیند تنظیم خسته کننده مقابله کنید، می توانید دستگاه های کالیبراسیون مانیتور را انتخاب کنید. Datacolor SpyderX Pro نمونه ای از یکی از این دستگاه ها است.
این ابزارها با یک اسپکتروفتومتر یا رنگ سنج ارائه می شوند که خروجی مانیتور شما را تشخیص می دهد. همچنین دارای یک برنامه است که به طور خودکار نمایشگر شما را تنظیم می کند. برخی از مدل های پیشرفته نیز دارای سنسور نور محیطی برای تشخیص نور محیطی اطراف صفحه نمایش هستند.
هنگامی که دستگاه کالیبراسیون مانیتور را روی صفحه نمایش خود قرار می دهید، از یک لنز در قسمت زیرین (سمت مانیتور) استفاده می کند تا بخشی از نمایشگر را روی یک حسگر رنگی متمرکز کند. سپس ناحیه فوکوس مجموعه ای از رنگ ها و تصاویر را نمایش می دهد و به سنسور اجازه می دهد آن را بگیرد.
هنگامی که داده ها را جمع آوری کرد، آن را با پایگاه داده ای از رنگ های استاندارد مقایسه می کند. سپس ابزار کالیبراسیون به برنامه دستور می دهد تا رنگ های مانیتور و سایر تنظیمات را در صورت لزوم تنظیم کند.
این راه حل برای حرفه ای هایی که نیاز به رنگ دقیق برای کار خود دارند عالی است. عکاسان، فیلمبرداران، طراحان گرافیک و هنرمندان دیجیتال باید مانیتورهای خود را به صورت ماهانه کالیبره کنند یا در صورت تغییر نور در محل کارشان.
این به این دلیل است که رنگ مانیتور به تدریج در طول زمان تغییر می کند، حتی اگر برای اکثر انسان ها مشخص نیست. نور محیطی نیز بر نحوه درک ما از رنگ ها تأثیر می گذارد. به همین دلیل است که هر تغییری در محیط شما نیاز به کالیبراسیون مجدد صفحه نمایش دارد.


همه می توانند از کالیبراسیون بهره ببرند.


چه یک هنرمند حرفه ای باشید یا فردی که فقط می خواهد سرگرمی با کیفیت بالا داشته باشد، باید مانیتور خود را کالیبره کنید. شما نیازی به استفاده از دستگاه های کالیبراسیون پیشرفته ندارید که صدها دلار به شما کمک می کند. تنها چیزی که نیاز دارید یک منطقه تاریک یا خنثی و مقداری صبر و حوصله برای به دست آوردن رنگ مناسب صفحه نمایش است.
اگر از خود می‌پرسید که چرا وقتی عکس‌های خود را در رایانه‌تان می‌بینید مانند پرتقال‌های ساحل به نظر می‌رسید، اما در تلفن هوشمندتان عادی به نظر می‌رسید، این فقط یک چیز دارد: باید مانیتور خود را کالیبره کنید.

نظرات بازدیدکنندگان