انواع پنل نمایشگر ها در سیستم های مختلف چه ویژگی هایی دارد

انواع پنل نمایشگر ها در سیستم های مختلف چه ویژگی هایی دارد

زمان خرید لپ تاپ و یا کامپیوترهای شخصی همانطور که به سخت افزار آن توجه می کنیم و برای ما اهمیت دارد، باید  بدانیم صفحه نمابش آن از چه نوعی است و آیا متناسب با نیاز ما هست یا خیر؟  اهمیت مدل صفحه نمایش را گیمر ها و فیلم بازان حرفه ایی بیشتر درک می کنند و شناخت بیشتر و کامل تری به انواع نمایشگر ها دارند. همین امر باعث شده است که نمایشگرها بیشتری با تجهیزات بهتر و کیفیت بهتری وارد بازار شود. در ادامه به بررسی و معرفی انواع پنل نمایشگر ها و کاربرد هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

نمایشگر LCD:

اولین مدل از نمایشگر ها که به آن خواهیم پرداخت نمایشگر های LCDمی باشد. LCD یا همان Liquid Crystal Display نوعی از نمایشگر هاست که حاوی کریستال مایع است و جزو صفحه نمایش تخت می باشد. این مدل از نمایشگر ها از نور پس زمینه استفاده می کنند تا نور را منتشر کنند.  وجود نور پس زمینه در نمایشگر های LCD  و LED این مدل از نمایشگر ها را از بقیه مدل ها متمایز کرده است.  از بهترین نمایشگر های LCD در لپ تاپ های HP استفاده شده است. TN,ips,VA انواع پنل نمایشگر های LCD است.

کاربرد نمایشگر LCD  :

 • نمایشگر های لپ تاپ و تلویزیون
 • نمایشگر های دوربین دیجیتال

 

 

نمایشگر های LED  و OLED :

مخفف واژه Light Emitting Diode Display می باشد. مزیت این مدل از نمایشگر ها مصرف کم انرژِی است.  برای وسایل الکترونیکی مثل لپ تاپ، تلفن های هوشمند و تبلت بسیار کارآمد و به صرفه می باشند. پنل های LED  نور را ساطع می کنند. به طور کلی نمایشگرهای LED  و LCD برای نمایش پیکسل ها از نور پس زمینه استفاده می کنند اما OLED مستقلا نور می سازد. به طور کلی LED و  OLED تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. پیکسل های OLED ساطع کننده نور هستند اما برعکس LCD عملکرد انتقالی دارد.

 

نمایشگر های لپ تاپ با پنل(Twisted Nematic) TN:

این مدل در دسته مایشگرهای صفحه تخت به شمار می روند. این نوع پنل  نمایشگر نسبت به انواع دیگر  قدیمی تر است.  ارزانی و  کیفیت بالای پنل های TN دو ویژگی مهمی است که آن ها را به یک ضرورت مهم برای گیمرها تبدیل کرده است. بنابراین این نوع پنل ها را بیشتر در لپ تاپ های رده بالا و مانیتورهای بازی می بینیم. این نمایشگر ها دارای نرخ بالای تازه سازی است و همین موضوع باعث شده که بین گیمر ها از محبوبیت زیادی برخوردار باشد،  در نتیجه با دو مدل دیگر یعنی OLED و IPS در رقابت تنگاتنگ قرار می گیرند. اما برعکس OLED زاویه دید و بازتولید رنگ ضعیفی دارند. به طور کلی برای کارهای دقیقی مثل ویرایش عکس مناسب نیستند.

 

ویژگی نمایشگر ها با پنل TN  :

 • قیمت ارزان
 • نرخ تازه سازی بالا
 • زمان پاسخ دهی پایین
 • زاویه دید محدود
 • باز تولید رنگ ضعیف

 

انواع پنل نمایشگر ها در سیستم های مختلف چه ویژگی هایی دارد؟

 

نمایشگر های لپ تاپ با پنل IPS(  in-plane switching):

پنل نمایشگر IPS مخفف in-plane switching به معنی سوییچینگ در صفحه است. این نوع از نمایشگرهای لپ تاپ از کریستال های مایع (LCD) تشکیل شده اند و تفاوت نمایشگر به تغییر الگوهای کریستال های مایع در آن ها ایجاد می شود. جابه جایی افقی کریستال ها در  ipsتجربه زاویه دید بهتری به تماشاگر می دهد. نمایشگرهای ips ثبات و دقت رنگ فوق العاده ای دارند. آن ها محدودیت های زاویه دید را در TN از بین می برند. پس اگر دنبال نمایشگر با دقت بالا و زاویه دید خاص می گردید، ips گزینه مناسبی برای شما است. دلیل خاص بودن رنگ ها در ips پشتیبانی از رنگ های RGB است و این موضوع باعث شده که محدودیت طیف رنگی در نمایشگر ips معنی نداشته باشه، نمایشگرهای ips بهترین انتخاب برای کارهای گرافیکی حرفه ای به شمار می رود.

ویژگی پنل نمایشگر IPS  :

 • زاویه دید گسترده
 • دقت و ثبات رنگ بسیار عالی
 • سرعت پاسخگویی سریع
 • رنگ و کنتراست خوب
 • کریستال ها به صورت موازی قرار می گیرند

 

 

نمایشگر لپ تاپ با پنل (Vertical Alignment )VA:

VAمخفف Vertical Alignment به معنی تراز عمودی است. کریستال ها در این نوع نمایشگر به صورت عمودی قرار می گیرند. پنل های VA دقت رنگ بالا و زمان پاسخ گویی فوق العاده ای دارند و در آن ها کنتراست رنگ ها بسیار چشم گیر است. تراز عمودی نمایشگر های VA این قابلیت را به آن ها اضافه می کنه که رنگ های مشکی را عمیق تر نشان می دهد. اما نقطه ضعفی که در مورد نمایشگرهای VA به چشم می خوره، اینه که رنگ های قدرتمندی ندارند. و سرعت پاسخ دهی، نسبت به انواع دیگر  ضعیف تر عمل می کند. از طرف دیگه زاویه دید چشم گیری ندارن، در نتیجه تمام این موارد باعث می شه برای انتخاب در بازی کاندید نشوند. به طور کلی از نظر ویژگی و کاربرد پنل های VA بین نمایشگرهای TN و IPS جای می گیرند

 

ویژگی های نمایشگرهای VA:

 

 • در مقایسه با سایر مدل ها کنتراست رنگ بهتری دارد
 • ضعیف بودن قدرت رنگ
 • نمایش عمیق رنگ مشکی
 • زاویه دید عالی
 • مقرون به صرفه

نظرات بازدیدکنندگان