کیبورد جزیره ای چیست و چه کاربردی دارد ؟ بهترین نوع آن کدام است ؟

کیبورد جزیره ای چیست و چه کاربردی دارد ؟ بهترین نوع آن کدام است ؟

کیبورد جزیره ای نسل جدیدی از کیبورد ها است که از سال های قبل و نزدیک به 10 سال است که در لپ تاپ های جدید وجود دارد. کار با این نوع کیبوردها بسیار راحت تر از کیبوردهای سنتی بوده و طرفداران بیشتری نیز دارد. با این حال برخی افراد هنوز هم از کیبوردهای سنتی و قدیمی استفاده می کنند. در ادامه این مقاله به مزایا و معایب این کیبوردها می پردازیم.

کیبورد جزیره ای چیست ؟

در ابتدای تولید کیبورد برای کامپیوتر و لپ تاپ ها، کیبوردهای سنتی بدون هیچگونه فاصله ای از هم و کاملا چسبیده بهم بود که استاندارد محسوب نمی شد. این امر باعث می شد تا کار تایپ برای افرادی که سریع تایپ می کنند نیز مشکل شود. کیبورد جزیزه ای با حل این مشکل به طور کامل جایگزین این کیبوردها شد. به این کیبوردها، چیکلت کیبورد نیز می گویند. جالب است بدانید که در ساخت کیبوردهای جزیره ای از آدامس های مستطیلی با لبه‌هایی گرد و نازکی که با برند چیکلت تولید می شدند، ایده گرفته شده است.

خداحافظی با کیبوردهای قدیمی

این روزها تقریبا تمامی لپ تاپ ها و کیبورد های جدید در بازار با طراحی جزیره ای تولید و عرضه می شوند و به ندرت شاهد حضوری کیبوردهای سنتی در محصولات جدید هستیم ! امروزه حتی ماشین حساب ها و ریموت کنترل ها نیز با به شکل جزیره ای تولید می شوند.

بهترین کیبورد جزیره ای جمع و جور

مزایای استفاده از کیبورد جزیره ای چیست ؟

طراحی خاص در این نوع کیبوردها که دکمه به شکل یک جزیره و با فاصله از یک دیگر قرار دارد، باعث می شود تا شما با سرعت بیشتر و البته اشتباهات کمتری به تایپ کردن بپردازید. همچنین در صورتی که کیبورد شما کثیف شود یا لا به لای دکمه های آن، گرد و غبار ریز قرار بگیرد، تمیز کردن آن نیز بسیار آسان تر می شود.

همچنین در کیبوردهای سنتی که هیچ فاصله ای از هم نداشتند، با ریختن مایعاتی مانند آب، چای یا قهوه، تمامی کیبورد دچار خرابی، سوختگی و حتی آسیب به برد دستگاه نیز می شد، اما امروزه اکثر کیبوردهای جزیره ای، به صورت ضد آب تولید شده و این مشکل را حل کرده اند.

بدون شک در کار با این کیبوردها هم سرعت عمل بیشتری خواهید داشت و هم تجربه کاربری بهتری برای شما به وجود خواهد آمد. پس اگر هنوز هم کیبوردهای قدیمی استفاده میکنید، بهتر است زودتر به استفاده از مدل های جزیره ای روی آورید.

همچنین ارتفاع کلیدها در مدل های جزیره ای کوتاه بوده و هنگام تایپ سر و صدای کمتری ایجاد می کند. در مدل های سنتی به شدت صدای اضافی ایجاد می شد، زیرا ارتفاع کلید ها بلند بود !

در صورت که دکمه ای خراب شود، به راحتی می توانید آن را از سایر دکمه ها جدا کرده، خار یا پلاستیک آن را تعویض کنید ! در مدل های سنتی چنین قابلیتی وجود نداشت.

معایب استفاده از کیبورد جزیره ای چیست ؟

به طور کلی، وقتی محصولی به صورت کامل جایگزین یک مدل خاص می شود، یعنی موفقیت آمیز عمل کرده است ! به صورت کلی عیب و ایرادی در این کیبوردها وجود ندارد، اما برخی اعتقاد دارند که تایپ کردن با این نوع کیبوردها به دلیل فاصله بین دکمه ها، می تواند خسته کننده باشد. بسیاری هم به دلیل حس خاص و نوستالژی که به کیبوردهای قدیمی و سنتی دارند، از کیبوردهای جزیره ای متنفر هستند !

جمع بندی

استفاده از کیبوردهای جزیره ای سرعت و کارایی شما را در تایپ بشدت افزایش می دهند. در صورتی که خوراکی، نان ریزه یا هرچیز کوچکی روی کیبورد شما ریخته شود، به راحتی با چشم قابل دیدن و پاک کردن است. همچنین سر و صدای کمتری با استفاده از این کیبوردها ایجاد می شود.

در صورتی که تجربه کار با هر دو نوع سنتی و جزیره ای از کیبوردها را دارید، در نظرات همین پست برای سایر کاربران کی لپ به اشتراک بگذارید.

نظرات بازدیدکنندگان