دارک وب چیست ؟ چرا ورود به آن خطرناک است ؟

دارک وب چیست ؟ چرا ورود به آن خطرناک است ؟

افرادی که به تکنولوژی علاقه دارند، قطعا تا به حال درباره دارک وب و دیپ وب مطالبی را شنیده اند. اما اکثر افراد اطلاعات دقیقی درباره این دو مفهوم نداشته و گاهی آن ها را به جای یکدیگر به کار می برند. درست است که این مفاهیم شباهت هایی به یکدیگر دارند، اما در نهایت با هم متفاوت بوده و می توان دارک وب را به عنوان زیر مجموعه دیپ وب در نظر گرفت.

ورود به دارک وب

دیپ وب چیست؟

به بخشی از وب که کاربران مهمان و موتور های جستجو نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند، دیپ وب یا وب عمیق گفته می شود. برای نمونه می توان سایت هایی که برای ورود به آن ها، داشتن حساب کاربری ضروری است را جزو این موارد در نظر گرفت. سایت دانشگاه ها، حساب های پست الکترونیکی و انجمن های مختلف، جزو این موارد هستند. پس قطعا همه ما تا کنون بار ها وارد فضای دیپ وب شده و از امکانات آن استفاده کرده ایم. می توان گفت که دیپ وب در حالت عادی دارای کاربری معمول و رایج است و موضوع خطرناکی در اینباره وجود نخواهد داشت. اما دارک وب فضایی است که ماهیتی متفاوت تر از دیپ وب داشته و گاها با آن اشتباه گرفته می شود. در ادامه به بررسی دارک وب خواهیم پرداخت.

دارک وب چیست؟

دارک وب شبکه خاصی از وب سایت های اینترنتی است که دسترسی به آن ها تنها با استفاده از ابزار و شرایط خاصی امکان پذیر خواهد بود. این فضا کاملا غیر قابل ردیابی بوده و بر همین اساس جرم های زیادی در آن اتفاق می افتد. فروش سلاح، مواد مخدر، جعل مدارک، قاچاق اعضای بدن، در خواست هک کردن و حتی قتل، جزو مواردی هستند که در این فضا فراگیر شده اند.

ماجرای اتاق های قرمز دارک وب چیست؟

مطالبی پیرامون اتاق های قرمز دارک وب پخش شده است که تا کنون هیچ مدرکی دال بر درست بودن آن ها ارائه نشده است. پس می توان آن ها را به عنوان یک شایعه در نظر گرفت. طبیعتا اسم اتاق قرمز ما را به یاد شکنجه، خون، درد و وحشت می اندازد. اما آیا اتاق های قرمز واقعا وجود دارند؟ برخی می گویند افراد پول می دهند تا بتوانند در اتاق های قرمز دارک وب، جنایاتی نظیر خوردن گوشت انسان، شکنجه، تجاوز و قتل را تماشا کنند. اما توجه داشته باشید که این اخبار عمدتا شایعه ای بیش نیستند و اکثر اتاق های قرمز پس از گرفتن پول، هیچ محتوایی را ارائه نمی دهند. پس در این فضا خبری از قتل و کشتار و جنایت های این چنینی نیست. فقط این وب سایت ها به راهی برای کلاهبرداری و خالی کردن جیب مردم بدل شده اند.

دیپ وب

چطور می توانیم به دارک وب وارد شویم؟

همانطور که در مطالب فوق مطرح شد، اکثر این وب سایت ها خارج از دسترس عموم هستند و تنها با ابزار و روش مخصوصی می توان به آن ها ورود پیدا کرد. اما توصیه ما این است که حتی از سر کنجکاوی نیز برای ورود به این فضا پیگیر نباشید. زیرا افراد بسیاری در این فضا هستند که می توانند به سادگی اطلاعات مهم شما را به سرقت برده و از آن ها سو استفاده کنند. این افراد به کارهایی مشغول هستند که خلاف قانون بوده و در صورت کنجکاوی بیش از حد ممکن است با واکنش آن ها روبرو شوید.

نکاتی پیرامون ورود به dark web

سایت های موجود در دارک وب تماما مخفی بوده و نمی توان به سادگی آن ها را پیدا کرد. اما در صورتی که قصد ورود به یکی از این سایت ها را داشتید، بهتر است از برنامه TOR استفاده نمایید. این برنامه قادر است تا آی پی، اطلاعات دریافتی و اطلاعات ارسالی شما را رمزگذاری کرده و از یک تونل خاص منتقل نماید. بدین شکل، هویت شما فاش نشده و تا زمانی که خودتان اطلاعات و مشخصاتتان را فاش نکنید، کسی به آن ها دسترسی نخواهد داشت.

علاوه بر این، وب سایت های موجود در دارک وب مشابه سایت های عادی نیستند و حتی آدرس آن ها نیز متفاوت است. برای مثال، اکثر این وبسایت ها دارای آدرس هایی خاص هستند که از یک اسم و یک رشته هش تشکیل شده است. در انتها نیز از onion به عنوان پسوند استفاده می شود. آدرس helloxyz1sd21fdv23.onion مشابه آدرس وب سایت هایی است که در دارک وب فعال هستند. البته این آدرس فرضی بوده و با استفاده از آن به سایت خاصی منتقل نخواهید شد.

اگر تجربه ورود به دارک وب را دارید در نظرات این پست برای سایر کاربران کِی لپ آن را بازگو کنید.

نظرات بازدیدکنندگان