تفاوت لپ تاپ و کامپیوتر چیست؟ لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر؟

تفاوت لپ تاپ و کامپیوتر چیست؟ لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر؟

امروزه بیشتر کارهای ما با اینترنت سر و کار دارد و مجبور به استفاده از آن و تکنولوژی هستیم. برای استفاده از این تکنولوژی و همچنین استفاده از نرم افزار های مختلف نیاز به کامپیوتر داریم. کامپیوتر ها در دونوع pc، کامپیوتر های همراه یا همان لپ تاپ ها در بازار وسایل دیجیتال وجود دارد. هر دو این مدل ها، کارایی و عملکرد یکسان دارد، اما در از نظر ظاهری و استفاده، تفاوت هایی نسبت به یکدیگر دارند. همین تفاوت ها افراد را در خرید، دچار سردرگمی می کند. در این مقاله از مجله تکنولوژی کی لپ، تفاوت لپ تاپ و کامپیوتر را نسبت به هم بررسی خواهیم کرد و می توانید با مطالعه آن به خرید دستگاه مورد نیاز خود اقدام کنید.

تفاوت لپ تاپ و کامپیوتر

مزایا خرید کامپیوتر چیست؟

بیشتر افراد، با کامیپوتر آشناییت دارند و حداقل یکبار را از آن استفاده کرده اند. امروزه اکثریت کار ها با استفاده از کامپیوتر انجام می شود و اگر روزی این دستگاه یا همان PC  نباشد، خیلی از کسب و کار ها به مشکل برخواهد خورد. در ادامه دلایل مفید بودن کامپیوتر(PC) را بررسی میکنیم.

تفاوت لپ تاپ و کامپیوتر

1.جایگزینی آسان قطعات

اوین و بهترین مزیت PC ها، جایگزینی قطعات می باشد.  زمانی که کیس شما دچار مشکلی شود و نیاز به تعمیر یا تعویض قطعه ایی از کیس وجود داشته باشد، این کار به راحتی توسط تعمیرکار کامپیوتری انجام می شود و پس از آن سیستم شما به ارحتی کار خواهد کرد.

2.قیمت مناسب قطعات

قیمت برای خیلی از ماها فاکتور مهمی به شمار می آید و گاهی اوقات نگرانی از این موضوع، تردید و سردرگمی را برای ما به ارمغان می آورد. قطعات کامپیوتر شما، در بازار وجود دارد و شما میتوانید با قیمت مناسب تر نسبت به قطعات لپ تاپ آن را خریداری نمایید.

3.ارتقا سخت افزاری

زمانی که شما سیستم خود را خریداری می کنید، ممکن است سخت افزار ضعیفی داشته باشید، شما در زمان دیگری میتوانید آن را ارتقا دهید. به طور مثال: اگر سیستم شما در ابتدا دارای 2 گیگ رم باشد، میتوانید با توجه به نوع مادر برد خود،  رم دستگاه را تا 16 گیگا بایت ارتقا دهید. که این  امر فاکتور مهمی به شمار می آید.

4.تعمیر آسان تر و راحت تر نسبت به لپ تاپ

زمانی که دستگاه شما نیاز به تعمیر داشته باشد، قطعات PC به راحتی جدا می شود و برطرف کردن مشکل آن، راحت تر می باشد. اما در لپ تاپ این امر مهم نیست و تعمیر لپ تاپ ها کمی سخت تر و نیاز به دقت بیشتری  دارد.

 نکته قابل توجه :

سه مزیت اول که شامل جایگزینی و ارتقا سخت افزار و همچنین قیمت مناسب قطعات است، از مزیت های خرید لپ تاپ نیز به شمار می آید. و برای  لپ تاپ هم این موارد را می توان لحاظ کرد.

معایب خرید PC ( کامپیوتر رومیزی)

1.نیاز به برق برای کار کردن

مهم ترین مشکل استفاده از PC شاید همین نیازمند برق بودن آن باشد. کامپبوتر های رومیزی برای اینکه کار کنند نیاز به برق دارند و زمانی که برق نباشد ؛ عملا استفاده از آن ممکن نیست.

2.قابل حمل نبودن و اشغال فضای بیشتر نسب به لپ تاپ

PC ها شامل مانیتور، کیبورد، موس، کیس و باند ها می باشد.  اگر شما بخواهید در مکان دیگری از دستگاهتان استفاده کنید ، عملا جابه جایی این همه وسیله برای شما آسان نیست. به همین دلیل است که استفاده از PC محدود به مکان های خاصی می باشد.

برای استفاده از کامپیوتر ها و لوازم جانبی، نیازبه میزی می باشد که دستگاه روی آن قرار بگیرید. بنابراین نیاز به اشغال فضای بیشتر می باشد. اما لپ تاپ ها نیاز به میز خاصی نداردن و حتی شما میتوانید آن را روی زمین قرار دهید.

 

مزایای خرید لپ تاپ چیست؟

تفاوت لپ تاپ و کامپیوتر

1.قابل حمل بودن

اولین و بهترین مزیت لپ تاپ نسبت به کامپیوتر حمل آسان و جابه جایی راحت آن می باشد. به علت وجود قطعات در دورن لپ تاپ، سایز کوچکتری نسبت به کامپیوتر ها دارد.

 

2.بدون نیاز به برق مداوم

یکی از تفاوت های مهم لپ تاپ و کامپیوتر همین مورد می باشد. با شارژ لپ تاپ ها شما میتوانید از آن ساعت ها بدون اینکه نیاز به برق داشته باشید از آن استفاده کنین. لپ تاپ ها امکان استفاده در هر مکان و بدون نیاز به برق را برای شما به ارمغان می آورند.

 

 

3.تفاوت لپ تاپ و کامپیوتر در اندازه

همانطور که گفتیم کامپیوتر ها فضای زیادی را اشغال می کنند و اندازه بزرگتری نسبت به لپ تاپ دارد.  میتوایند از لپ تاپ ها در هر مکانی که دوست دارید استفاده کنید و فقط به لپ تاپ ها یک موس متصل میشود که آن هم به اختیاری می باشد چون میتوان بدون موس هم با دستگاه ها کار کرد.

 

بیشتر بخوایند:"ارتقا لپ تاپ چگونه انجام می شود: راهنمای گام به گام"

 

معایب لپ تاپ

 

 

1.عمر کم قطعات جانبی

قطعاتی که در لپ تاپ ها استفاده می شود، عمر کمتری نسبت به کامیپوتر ها دارد. البته با استفاده درست از لپ تاپ ها می توانید این ضعف را به خوبی پوشش دهید. به عنوان مثال نباید سیستم شما داغ شود چون این کار باعث از بین رفتن سریع باتری و cpu لپ تاپ می گردد.

 

 

برای دانشجویان لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر ؟

به طور قطع جواب این سوال استفاده از لپ تاپ ها می باشد. در اکثریت رشته های دانشگاهی نیاز به انجام دادن پروژه های زیادی دارید. پروژ های خود را میتوانید هم با کامپیوتر و هکم با لپ تاپ انجام دهید اما شما نیاز دارید دستگاهی داشته باشید که بتوانید با خود حمل کنید و به دانشگاه ببرید.

 

 

 

برای کارهای روزمره و خانگی لپ تاپ مناسب است یا کامیپوتر؟

اگر کار های شما درخانه انجام میپذیرد و در بیرون خانه نیاز به سیستم ندارید، کامیپوتر خریداری کنید. شما میتوانید به راحتی از کامپیوتر استفاده کنید بدون اینکه نگران شارژ دستگاه خود باشید.  البته برای کارهای خانگی نیز لپ تاپ هایی وجود دارد که شما می توانید خریدارید کنید. در این زمینه توجه کنید که با کدام دستگاه راحت تر می باشید و مناسب تر برای شما هستند.

 

برای انجام برنامه نویسی لپ تاپ بهتر است یا کامیپوتر؟

از حوزه های پرطرفدار و پردرآمد، برنامه نویسی می باشد. امروزه خیلی از افرد به دنبال کسب این مهارت می باشند. اگر کامیپوتر دارید، دیگر نیازی به خرید نیست. اما اگر شما در حال حاضر دستگاهی ندارید و نیاز دارید به خرید دستگاه برای برنامه نویسی، پیشنهادما به شما، خرید لپ تاپ هست. همانطور که در این مقاله بیان کردیم، لپ تاپ ها قابل حمل می باشند و شما با استفاده از آن ها می توانید در هر کجا که بخواهید، برنامه نویسی را انجام دهیدو همجنین زمان تحویل پروژه به کارفرما دیگر نگرانی نخواید داشت و با استفاده از لپ تاپ خود می توانید این کار را به راحتی در هر محلی که مناسب باشد انجام دهید.

 

نظرات بازدیدکنندگان