دی وی دی رایتر اکسترنال چیست و چه کاربردی دارد؟

 یکی از قطعات مهم و کارآمد هر نوع  لپ تاپ یا کامپیوتری، دی وی دی رایتر است . اما اگر کامپیوتر به دی وی دی رایتر ، مجهز نبود و نیاز به رایت یا تهیه یک کپی از دی وی دی وجود داشته باشد، دی وی دی رایتر اکسترنال بهترین گزینه برای انجام این کار، است . این نوع دی وی دی رایتر اکسترنال که به نوعی ، نمونه ی است که از خارج به کامپیوتر متصل می گردد ، و به درایو نوری نیز، شهرت دارد . این درایوها، از طریق اپتیک یا نور، داده های روی سی دی یا دی وی دی اصلی را خوانده و حفظ می نمایند ، و به واسطه ی یک نرم افزار واسطه، دیتاها را از طریق دی وی دی رایتر اکسترنال بر روی دی وی دی دیگری ، کپی می نمایند .

external dvd

دی وی دی رایتر اکسترنال یا درایو نوری اکسترنال چیست ؟

درایو های نوری عضوی کوچک است که به نسبت اندازه خود دارای ضخامت زیادی است . دی وی دی ها یا سی دی ها، برای خوانده شدن و یا رایت محتوای درون خود، می بایست ، درون این درایوهای نوری قرار بگیرند . پس از قرار گرفتن در این درایو های نوری، کاربر مشخص می کند که آیا می خواهد از طریق درایو های نوری ، دی وی دی را بخواند و یا اینکه، آن را رایت کند . در دی وی دی رایتر اکسترنال بلوری، امکان خوانش و رایت با کیفیت بسیار بالا نیز وجود دارد که این موضوع بستگی به نوع درایوی دارد که بر روی سیستم نصب شده است.
انواع اینترنال یا درونی این درایوها ، به وسیله اتصالات پیچی درون کیس قرار می گیرند . اما در وضعیتی که کیس دارای درایو یا دی وی دی رایتر داخلی نباشد، دی وی دی رایتر اکسترنال معمولی یا بلوری، از گزینه های اصلی برای خوانش و رایت کردن انواع دی وی دی و سی دی است .

انواع درایوهای نوری :

این درایو ها که در تمام کامپیوتر ها و لپ تاپ ها، قابلیت اتصال دارند، از لحاظ شکل و ساختار به هارد دیسکها تشابه زیادی دارد؛ اما تفاوت های ماهوی و اساسی زیادی میان این نوع درایو ها و هارد دیسک وجود دارد که مهم ترین آن را، می توان به قابلیت حفظ مستقیم دیتا و اطلاعات بر روی هارد دیسک عنوان نمود . در حالی که در دی وی دی رایتر اکسترنال یا حتی اینترنال، این عمل به واسطه ی خوانش دیتا از طریق درایوهای نوری انجام می گردد . دو نوع دی وی دی رایتر رایج وجود دارد که می توان از آنها به شرح زیر یاد کرد :

دی وی دی رایتر اکسترنال

دی وی دی رایتر اینترنال :

این نوع دی وی دی رایترها در تناسب با انواع اکسترنال، بیشتر بر روی کامپیوتر و لپ تاپ ها نصب می شود . این نوع درایوها در عین اینکه از انواع دی وی دی رایتر اکسترنال ، قدرت بیشتری دارند و از سرعت بالاتری نیز بهره می برند، اما به صرفه تر و ارزان تر از دی وی دی رایتر اکسترنال هستند.  

دی وی دی رایتر اکسترنال :

همانگونه که بیان شد درایوهای اپتیکال یا نوری به صورت اینترنال و اکسترنال( موجود هستند ) . بر خلاف دی وی دی رایتر های اینترنال، انواع دی وی رایتر های اکسترنال یا خارجی، ممکن است از سرعت کمتری درخوانش دیسک داشته باشند ، اما به طور سنتی دی وی دی رایتر اکسترنال ، گران قیمت تر از دی وی دی های اینترنال است و مهم ترین علت این موضوع را باید در پرتابل بودن یا قابل حمل بودن انواع دی وی دی رایتر اکسترنال، جست.
دی وی دی رایتر اکسترنال به طور معمول یک قطعه ی کاملا مستقل از دیگر قطعات کامپیوتر یا لپ تاپ است. این نوع رایتر ها در یک محفظه خاص قرار می گیرند و مانند سی دی پلیر با فشردن دکمه ی اپن، درب آنها باز می شود و آماده ی خوانش یا رایت انواع دی وی دی می شوند.

ویژگی های مثبت دی وی دی رایتر اکسترنال :

dvd external

از جمله ویژگی های بسیار خوب دی وی دی رایتر اکسترنال ، این است که قابلیت بسیار بالایی برای حمل و نقل دارد و به راحتی می توان آن را به هر مکانی که دلتان خواست،  ببرید ، چرا که هیچ یک از این دی وی دی پلیرها بیش از 200 یا 300 گرم (و حتی بسیار کمتر) وزن ندارند و به راحتی می توان آن را به هر نقطه ای برد.
مزیت دیگر دی وی دی رایتر اکسترنال، که به دلیل اتصالات سخت افزاری یو اس بی که برای اتصال آن به کامپیوتر در نظر گرفته شده است؛ هیچ گونه گرد و غبار و آلودگی وارد دی وی دی پلیر نمی شود و به همین علت عمر بسیار بالایی دارد، مگر اینکه ضربه سبب خرابی آن گردد.
اگر از دی وی دی رایتر اکسترنال به خوبی حفاظت گردد و آن را درون محفظه ای پلاستیکی و ... نگهداری کنید که سبب شود، گرد و غبار حین جابه جایی این وسیله وارد آن نشود، به راحتی می توان بی آنکه مشکلی برایش پیش آید؛ از آن در کامپیوترهای دیگر نیز بهره گرفت و این خود می تواند صرفه جویی بسیار مناسبی نیز به همراه داشته باشد.

اتصال دی وی دی رایتر اکسترنال به لپ تاپ یا کامپیوتر :

بهترین دی وی دی رایتر اکسترنال

انواع دی وی دی رایتر اکسترنال، نیاز به هیچ گونه منبع تغذیه ای جز، خود لپ تاپ یا کامپیوتر ندارند . در این درایوها، به طور معمول برای اتصال به کامپیوتر، 2 کانکشن ارتباطی یو اس بی طراحی گردیده است که دی وی دی پلیر از این طریق به سیستم متصل شده و انرژی مورد نیاز خود را از خود کامپیوتر دریافت می کند و شروع به کار می کند. برای اتصال دی وی دی رایتر اکسترنال به سیستم نیاز به هیچ ، آداپتور یا ترانس دیگری وجود ندارد .
پس از اتصال به سیستم، ویندوز، آن را شناسایی می نماید و به راحتی می توان از آن بهره برد.ذکر این نکته ضروری است که انواع دی وی دی رایتر اکسترنال، سرعت بیشتری در رایت انواع سی دی ها دارند و در رایت دی وی دی با سرعت کمتری عمل می کنند.فرضا اگر سرعت رایت سی دی در آنها X24  باشد، سرعت رایت دی وی دی در آنها، حدود 8X است، که نسبت دی وی دی های اینترنال کمتر است ، اما به دلایلی که بیان شد، مزایای خاص خود را دارد.

قوانین ثبت نظر
  • کِی لپ نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
  • نظراتی که در رابطه با قیمت محصولات ثبت می شوند، تایید نمی شوند.
*
*
*